Kredyt deweloperski - sprawdź, jakie są warunki kredytu deweloperskiego
Kredyt deweloperski

Kredyt deweloperski/ foto: canva.com

Inwestycje budowlane wymagają wysokiego nakładu finansowego. Budowa nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych, wiąże się z kosztami m.in.: kosztami materiałów, budowy, kosztami pracowniczymi, projektowymi. Zazwyczaj deweloperzy nie mogą sfinansować inwestycji własnymi środkami, dlatego Ci, którzy należą do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, korzystają ze wsparcia kredytów deweloperskich. Dziś, przyjrzymy się tej formie finansowania zewnętrznego, wskażemy wady, zalety, możliwości oraz warunki uzyskania wsparcia w postaci kredytu dla deweloperów.

Kredyt deweloperski
Kredyt deweloperski/ foto: canva.com

Kredyt deweloperski – kredyt celowy

Kredyt deweloperski, jest specjalnym kredytem celowym, który umożliwia deweloperom finansować inwestycje budowlane. Doradca Kredyt Warszawa, pomoże Tobie znaleźć te banki w Polsce, które oferują tego typu kredyt, przy czym wybierzemy dla Ciebie najbardziej korzystne oferty i poinformujemy o określonych warunkach, kosztach i oprocentowaniu wymaganych przez wybraną placówkę bankową. Jak wspominaliśmy, kredyt deweloperski, to zobowiązanie które deweloper decyduje się zaciągnąć na konkretny cel jak np.: rozbudowa nieruchomości mieszalnych i komercyjnych, sfinansowanie kosztów budowy – przeznaczonych na sprzedaż. Kredyt umożliwia pokrycie co najmniej części kosztów inwestycji budowlanej. Deweloperzy potrzebują dofinansowania takich inwestycji, jak:

 • kilku (lub więcej) budynków wielorodzinnych i lokali mieszkalnych
 • osiedli mieszkaniowych
 • domów jednorodzinnych
 • biurowców
 • obiektów komercyjno-usługowych

Projekty wymagają zazwyczaj wielomilionowych inwestycji, dlatego deweloperzy nie mogą zazwyczaj skorzystać tylko z własnych środków lub pieniędzy klientów, dlatego tak ważne są kredyty bankowe.

kredyt deweloperski – jakie warunki należy spełnić?

Deweloperów, który chce skorzystać z pożyczki na projekt inwestycyjny, musi najpierw zapoznać się i spełnić wymogi placówki bankowej. Dlatego banki muszą ocenić projekt pod względem ryzyka i rentowności. Co więcej, niemal każdy bank wypłaca środki transzami po realizacji kolejnych etapów budowy, nie zaś od razu w całości.

Do wniosku o kredyt, deweloper musi dołączyć odpowiednie i wymagane przez bank dokumenty, w tym takie które przedstawiają jego sytuacje finansową oraz określają dokładne informacje na temat konkretnego przedsięwzięcia. Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu inwestycyjnego?

 • dokumenty księgowe – informujące o sytuacji finansowej firmy
 • dokumenty rejestrowe firmy
 • potwierdzenie braku zadłużenia podatkowego oraz braku zadłużeń w ZUS-ie
 • pozwolenie na budowę
 • projekt
 • biznesplan

Potrzebujesz wsparcia w znalezieniu dla siebie kredytu deweloperskiego? Doradca Kredytowy Warszawa porówna dla Ciebie bezpłatnie oferty kredytów deweloperskich – zadzwoń do nas!

Telefon: +48 533 88 78 78

Jak wziąć kredyt deweloperski? Konieczny jest biznesplan

Biznesplan to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie są wymagane w celu zdobycia sfinansowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Biznes plan powinien zawierać takie treści, jak: harmonogram prac, bilans, rachunek zysków i strat wraz z prognozami kosztów sprzedaży nieruchomości mieszkalnych i lokali użytkowych, wskaźnik rentowności inwestycji, rachunek przepływów pieniężnych, sposób pozyskania klientów. Co więcej, tak jak w przypadku kredytów hipotecznych dla osób fizycznych, deweloper również musi wyłożyć wkład własny – najczęściej jest on na poziomie minimum 20% wartości inwestycji. Przy czym środki własne, nie muszą być środkami finansowymi. Im większy wkład własny, tym większe szanse na uzyskanie kredytu – deweloper powinien również udowodnić, że jego poprzednie inwestycje sprzedały się bez większych trudności.

Kredyt dla dewelopera a rachunek powierniczy

Banki wymagają od dewelopera prowadzenie rachunku powierniczego – co wynika z Ustawy Deweloperskiej z dnia 29 kwietnia 2012 roku. Rachunek powierniczy jest rachunkiem bankowym, na który regularnie wpływają pieniądze wpłacane przez klientów, a środki są wykorzystywane na budowę i wykończenie lokali inwestycyjnych. Środki wypłacane są stopniowo na podstawie postępów w pracach budowlanych. Dlatego kredyt deweloperski jest kredytem, w którym obowiązuje stała kontrola etapów inwestycji oraz sposobów wykorzystywania środków przez dewelopera. Rachunek, może być otwarty lub zamknięty.

 • Otwarty rachunek – bank na podstawie ustalonego harmonogramu dokonuje regularnych wpłat i odpowiada za kontrolowanie postępów prac konkretnego projektu. Po wykonaniu kolejnego etapu, bank wypłaca deweloperowi środki, które wynoszą nie mniej niż 10% oraz nie więcej niż 25% kosztów inwestycji.
 • Zamknięty rachunek – to rodzaj rachunku powierniczego, w którym przewidywane są wpłaty przez klientów za już zrealizowane etapy inwestycji – które są wymienione w umowie. Całość środków, inwestor otrzymuje dopiero, gdy nabywca lokalu otrzyma do niego prawo. Ta forma rachunku, jest bezpieczniejsza dla klienta, jednak deweloper musi poszukiwać środków na sfinansowanie celu w inny sposób niż od klientów. Dlatego jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu deweloperskiego. Inwestor korzystający z zamkniętego rachunku powierniczego, ma większą szansę znaleźć szybciej nabywców jego lokali.

Kredyt deweloperski – oprocentowanie i warunki kredytu inwestycyjnego

Warunki kredytów deweloperskich różnią się od siebie – każdy bank ma swoją ofertę, jednak podstawowe informacje na temat finansowania, są do siebie podobne:

 • kredyt deweloperski jest specjalnym kredytem przeznaczony na określony cel, jak: budowa, rozbudowa, wykończenie nieruchomości mieszkalnej lub komercyjnej przeznaczonej na sprzedaż lub wynajem
 • okres kredytowania wynosi od 3 do 5 lat
 • kredyt deweloperski na budowę lub rozbudowę przeznaczany jest w wysokości do 75-80% wartości inwestycji.

Jakie są koszty kredytu deweloperskiego? Oczywiście ich składniki mogą się od siebie różnić w zależności od banku, jednak najczęściej jest to:

 • oprocentowanie – wysokość zależy od marży banku
 • prowizja za rozpatrzenie wniosku – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych
 • prowizja za przyznanie kredytu – od 1,5 do 6%

Co więcej, aby dostać kredyt deweloperski, należy prowadzić działalność deweloperską, mieć doświadczenie w realizacji inwestycji budowlanych (minimum 2-letnie), posiadać wkład własny i wykazać się zdolnością kredytową. Kredyt deweloperski jest udzielany doświadczonym deweloperom, którzy na czas inwestycji tworzą spółkę celową – która jest podmiotem gospodarczym, a zazwyczaj spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kredyt deweloperski – bezpłatne porównanie u doradcy kredytowego Warszawa – skontaktuj się z nami!

Telefon: +48 533 88 78 78

Kredyt deweloperski – inwestycja w transzach

Jak wspominaliśmy, realizacja zadań deweloperskich wymagają ogromnego wkładu kapitału finansowego – dlatego niewielu inwestorów może pozwolić sobie na dofinansowanie przedsięwzięcia z własnych środków, stąd popularność kredytów deweloperskich. Jednak umożliwiają one jedynie pokrycie części kosztów, dlatego każdy deweloper musi mieć wkład własny w inwestycje. Przy czym należy pamiętać, że banki zdecydowanie częściej udzielają finansowania w formie transzy – po wykonaniu kolejnych etapów budowy.

Jak dostać kredyt deweloperski dla młodej firmy?

Dla banków inwestycja deweloperska wiąże się z dużym nakładem finansowym oraz wysokim ryzykiem, dlatego placówki bankowe zazwyczaj kierują swoją ofertę do doświadczonych firm. Początkujący deweloperzy mogą mieć zatem trudność w uzyskaniu niezbędnych środków, jednak nie jest to niemożliwe. Banki wymagają od młodych firm dodatkowych kryteriów. Przed ubieganiem się o kredyt deweloperski, warto zaznajomić się z działaniami, które pomogą uzyskać finansowanie. Jednym z nich jest utworzenie spółki celowej – takie firmy mają większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dlaczego? Ponieważ bankom łatwiej jest kontrolować postępy w realizacji inwestycji. Ponadto, bardzo ważne znaczenie ma historia kredytowa wspólników spółki. Bank udzieli kredytu chętniej, jeśli początkujący deweloper dokona przedsprzedaży nieruchomości już na etapie złożenia wniosku kredytowania.

Jak znaleźć korzystny kredyt deweloperski pośród wielu banków w Polsce?

Jak wspominaliśmy każdy bank ma własną ofertę, a każdy inwestor potrzebuje najkorzystniejszej dla siebie oferty. Jak wziąć kredyt, który będzie korzystny? Jak sfinansować koszty związane z budową? Doradca Kredytowy Warszawa oferuje bezpłatne porównanie kredytów deweloperskich w niemal wszystkich bankach w Polsce. Posiadamy bogatą bazę placówek oferujących taką formę finansowania. Nasz analityk przyjrzy się Twoim możliwościom finansowym oraz oczekiwaniom i za pomocą naszego kalkulatora porównania kredytów, znajdzie dla Ciebie najlepszą z dostępnych na rynku ofert kredytu budowlanego dla deweloperów mieszkaniowych oraz innych lokali użytkowych. Dotyczy to zarówno firm z doświadczeniem, jak i początkujących deweloperów. Uwzględnimy koszty projektu, przyjrzymy się niezbędnej dokumentacji i wspólnie złożymy wniosek o kredyt deweloperski. Nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna. Służymy wsparciem w przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości – w przypadku decyzji negatywnej, pomożemy Tobie dopełnić braków w formalności i będziemy towarzyszyć Tobie, aż do uzyskania środków.

Kredyt deweloperski na budowę a kredyt u dewelopera

Wiele osób myli kredyt deweloperski z kredytem u dewelopera – a są to zupełnie różne zagadnienia. Kredyt deweloperski to kredyt, o który ubiega się inwestor w celu realizacji budowy i sprzedaży lokalu. Natomiast kredyt u dewelopera to kredyt hipoteczny – czyli forma finansowania dla klienta dewelopera. Deweloperzy starają się wynegocjować z bankiem lepsze warunki kredytowe dla swojego klienta – pośredniczy w podpisaniu umowy między placówką, a klientem, ale sam nie udziela pożyczki. Dzięki jednak takiej współpracy, możemy zyskać krótszy czas oczekiwania na wszelkie procedury.

Ubieganie się o kredyt deweloperski – o czym należy pamiętać?

Jak działa kredyt deweloperski w skrócie? Przypomnijmy najważniejsze zagadnienia związane z tą formą finansowania przedsięwzięcia. Kredyt deweloperski może uzyskać deweloper na sfinansowanie kosztów budowy lub rozbudowy m.in.:

 • osiedli mieszkaniowych,
 • osiedli domków jednorodzinnych,
 • osiedli mieszanych – z powierzchnią mieszkaniową, biurową, usługową,
 • biurowców,
 • lokali usługowych.

Środki z tytułu kredytu rzadko wypłacane są w całości, a jedynie w transzach – po zakończeniu kolejnego etapu inwestycji. Deweloperzy muszą wykazać placówce, która udziela kredytu niezbędne dokumenty, takie jak: informacje o wiarygodności firmy, wypłacalności, wcześniejszych inwestycjach, pozwolenie na budowę, projekt i biznesplan. Ponieważ dla banków jest to bardzo droga i ryzykowna inwestycja, wymagania względem deweloperów są bardzo wysokie, zwłaszcza wobec młodych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w branży budowniczej. Z pomocą eksperta kredytowego Warszawa, znajdziesz dogodną dla Ciebie ofertę, która pomoże Tobie zrealizować przedsięwzięcie. Pamiętaj – pomagamy całkowicie bezpłatnie! Klient nic nie płaci za naszą pomoc – nasza praca to nasza misja. Skorzystaj z naszych usług i zobacz, jak możemy Tobie pomóc.

Doradca kredytowy Warszawa – BEZPŁATNE porównanie kredytów deweloperskich

Telefon: +48 533 88 78 78