Co powinno oferować nam dobre konto osobiste?
Konto osobiste

Co powinno oferować nam dobre konto osobiste?

Konto osobiste
Co powinno oferować nam dobre konto osobiste?

Konta osobiste to rachunki założone przez osoby fizyczne, które z reguły służą obsłudze klientów indywidualnych. Co ciekawe, mogą przybrać postać nie tylko rachunku indywidualnego, ale także konta wspólnego dla bliskich sobie osób. Podstawową funkcją konta osobistego jest lokowanie oraz rozporządzanie finansami. Warto wiedzieć, czym wyróżnia się dobre konto osobiste.

Czy za konto osobiste trzeba płacić?

Większość osób jest przekonanych, że dobre konto osobiste to konto darmowe. W ofertach banków wyróżnić można konta:

  • bezpłatne bez względu na spełnienie dodatkowych warunków,
  • darmowe – jeśli użytkownik spełni warunki określone w umowie,
  • płatne – w przypadku których opłata będzie pobierana zawsze bez możliwości rezygnacji z niej.

Warto zwrócić uwagę także na opłaty za kartę do konta. Stanowi ona jego nieodłączny element – co prawda w niektórych bankach można założyć konto bez karty, jednak zarządzanie finansami w takiej sytuacji staje się o wiele trudniejsze. Podczas gdy niektóre banki pobierają stałą, miesięczną opłatę za kartę, w innych jest ona całkowicie bezpłatna.

Bardzo ważne są także koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatu. Szczególnie warte uwagi są konta, które oferują klientom brak prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Porównanie ofert kont osobistych poszczególnych banków można znaleźć pod adresem: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-osobistych.

Niezbędne funkcjonalności

Prawda jest taka, że dla każdego klienta będą liczyć się inne czynniki, jeśli chodzi o przydatne funkcjonalności konta osobistego. Osoby, które często przebywają za granicą, na pewno docenią dostęp do kantoru internetowego, który zintegrowany będzie z systemem bankowości elektronicznej. Z kolei klientom posiadającym duże oszczędności przydadzą się możliwości pomnażania zgromadzonego kapitału przy pomocy lokat terminowych, konta oszczędnościowego bądź też dostępu do rachunku maklerskiego z poziomu bankowości internetowej.

Zdecydowana większość klientów banków najbardziej docenia jednak uniwersalne funkcjonalności związane z przechowywaniem i zarządzaniem finansami. Mowa tutaj między innymi o możliwości zlecania i otrzymywania przelewów ekspresowych, realizowania płatności bezgotówkowych oraz wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów.

Dostępne rodzaje kont osobistych

Banki, poza standardowymi kontami osobistymi, często oferują rozwiązania spełniające oczekiwania poszczególnych grup klientów. Wśród dostępnych opcji wyróżnić warto:

  • konta osobiste dla klientów zamożnych – spełniające oczekiwania najbardziej wymagających klientów i oferujące usługi na najwyższym poziomie, w tym całodobowe wsparcie doradcy,
  • konta osobiste dla studentów – rachunki dla osób, które nie przekroczyły 26 roku życia – zazwyczaj są bezpłatne,
  • konta osobiste dla młodzieży – zazwyczaj prowadzone dla za darmo, skierowane do osób w wieku 13 – 18 lat. Bank w takiej sytuacji podpisuje umowę z rodzicem lub opiekunem osoby niepełnoletniej. Nastoletni posiadacz konta może swobodnie zarządzać swoimi środkami pieniężnymi pod nadzorem opiekuna,
  • konta osobiste dla dzieci – przeznaczone dla osób, które nie ukończyły 13 roku życia. Dzieci korzystać ze swojego konta mogą pod ścisłym nadzorem opiekunów lub rodziców,
  • konta oszczędnościowe – te, które umożliwiają nie tylko gromadzenie pieniędzy, ale także ich pomnażanie. Charakteryzują się elastycznym dostępem do pieniędzy bez ryzyka utraty odsetek,
  • konta walutowe – pozwalają na przechowywanie środków w obcej walucie oraz wykonywanie przelewów bez ponoszenia opłat za przewalutowanie.