Karty kredytowe, debetowe, wirtualne i przedpłacone
Karty kredytowe, debetowe, wirtualne i przedpłacone

Karty kredytowe, debetowe, wirtualne i przedpłacone

Którą z nich wybrać? Sprawdź zalety każdej z nich i wybierz kartę płatniczą świadomie!

Karty płatnicze ogólnie mają wiele korzyści, a Polacy bardzo chętnie z nich korzystają. Obecnie przy ich pomocy możemy płacić już w większości sklepów stacjonarnych czy na wielu serwisach internetowych. Często jednak gdy zakładamy nowe konto lub robimy porządki w finansach i chcemy rozpocząć korzystanie z karty płatniczej, stajemy przed wyborem, którą kartę wybrać. Zadania nie ułatwiają też doradcy, którzy mogą sugerować pewne rozwiązania np. promocyjne lub z braku czasu nie do końca tłumaczyć nam, na jakiej zasadzie działa każdy typ karty. Poniżej opisujemy cztery typy kart płatniczy, ich plusy i podpowiadamy kiedy warto z nich korzystać.

Karty debetowe do konta bankowego

Pierwszym rodzajem kart płatniczych są karty debetowe wydawane do kont bankowych. Są one standardowych rozmiarów i posiadają nadruk informacji takich jak dane właściciela, data ważności czy kod bezpieczeństwa cvv. Sama karta umożliwia wypłacanie pieniędzy z bankomatu oraz płacenia nią w sklepach stacjonarnych i w sieci. Karty debetowe mają najczęściej chip do płatności na pin oraz moduł płatności zbliżeniowych. Starsze wersje kart posiadają dodatkowo lub wymiennie zamiast chipa pasek magnetyczny.

Karty debetowe służą do wydawania środków, które znajdują się na naszym rachunku bankowym, Aby je otrzymać, nie trzeba spełniać żadnych warunków, a obecnie są w wielu przypadkach wydawane wręcz automatycznie. Karty debetowe nie pozwalają zadłużać się i wchodzić na minus, a jedynie wydawać te środki, które wcześniej wpłaciliśmy na konto. Karty do kont pozwalają też na płatności walutowe za granicą. Wydawcami kart debetowych są MasterCard czy Visa, czyli najpopularniejsi wydawcy na rynku, choć mogą zdarzyć się też inni — szczególnie przy kontach zagranicznych tacy jak np. American Express.

Pierwszym plusem karty debetowej jest komfort, dzięki któremu możemy łatwiej zarządzać naszymi finansami. Nie musimy każdorazowo udawać się do oddziału banku w celu wypłacenia środków z naszego konta. Możemy za to skorzystać szybko i komfortowo z wielu bankomatów zlokalizowanych w różnych miejscach. Zaoszczędzi to nam sporo czasu w oczekiwaniu w kolejce do obsługi oraz umożliwi wypłatę gotówki nawet po zamienniku oddziałów. Karta debetowa pomaga też utrzymywać porządek w finansach i nie zadłużać się w niekontrolowany sposób. Wydawanie jedynie środków, które posiadamy, będzie zatem korzystne dla osób, które nie posiadają dyscypliny finansowej.

Karty debetowe warto wybierać w kilku sytuacjach. Z pewnością jest to ta, kiedy używamy jedynie konta bankowego do podstawowych transakcji i nie płacimy kartą zbyt często. Karta debetowa będzie zatem komfortowym sposobem obsługi naszego konta. Nie będziemy musieli również borykać się z nadmiarem kart, a używanie jednej karty debetowej nie sprawi nam problemów czy trudności. Z kart debetowych warto korzystać również regularnie jeśli na koncie nie przechowujemy zbyt dużej ilości środków. W wypadku kradzieży karty stracimy zatem jedynie samą kartę debetową, którą wraz z kontem będziemy traktować jedynie jako sposób płatności — oszczędności przechowując zaś w innym miejscu.

Karty kredytowe z limitem kredytowym

Karta kredytowa to drugi najpopularniejszy typ karty płatniczej, jaki istnieje na rynku. Jest ona zgoła innym produktem, bo kredytowym. Jedynym podobieństwem jest sama plastikowa forma karty. Karta kredytowa posiada jednak wypukły druk danych posiadacza, numeru karty, daty ważności kodu bezpieczeństwa. Karta taka jest wydawana niezależnie od tego czy dany klient posiada w banku rachunek rozliczeniowy. Aby ją otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową i złożyć wniosek kredytowy. Karta przyznawana jest wraz z limitem, który będziemy samodzielnie obsługiwali właśnie przez nią. Po pozytywnej decyzji otrzymana karta zostanie przesyłana do domu lub odbierzemy ją w banku. Od tej pory na karcie posiadać będziemy konkretny przyznany nam limit kredytowy np. 5000 złotych.

Gdy będziemy chcieli rozpocząć korzystanie z karty kredytowej, wystarczy wypłacić daną sumę z karty. Możemy zrobić to w formie wypłaty gotówki w bankomacie lub płatności za zakupy w sklepie. Od tego momentu będziemy mieli czas np. do końca miesiąca — miesięcznego okresu rozliczeniowego oraz dodatkowe 26-28 dni na spłatę zadłużenia. Jeśli spłacimy sumę w tym czasie, nie zapłacimy oprocentowania i będziemy mogli ponownie skorzystać z okresu bezodsetkowego, który wynosić może od ok. miesiąca do 2 miesięcy. Składa się on z ok. miesięcznego okresu rozliczeniowego, w którego trakcie możemy korzystać ze środków karty i z blisko miesięcznego okresu na zwrot środków. Ostatecznie jego długość zależy, w jakim czasie okresu rozliczeniowego skorzystamy z gotówki i czy będzie to jego początek czy jego koniec. Jeśli zdecydujemy się pożyczyć pieniądze z karty kredytowej na dłuższy okres np. rok lub pół roku, po przekroczeniu okresu bezodsetkowego rozpocznie naliczanie się oprocentowana od wykorzystanej sumy — 10% RRSO.

Karty kredytowe z limitem kredytowym
Karty kredytowe z limitem kredytowym

Karta kredytowa posiada wiele korzyści. Z pewnością jest to oprocentowanie 10% RRSO i okres bezodsetkowy, które są najkorzystniejszym oprocentowaniem na rynku komercyjnym. Otrzymać samą kartę kredytową możemy już przy nawet niskich, ale regularnych dochodach, gdyż jest to popularny produkt finansowy i chętnie oferowany przez banki. Samo wyrobienie karty kredytowej nie jest trudne czy uciążliwe a możemy załatwić ten proces praktycznie od ręki. Dużym plusem jest elastyczna forma kredytu, z którego można korzystać wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba. Karta kredytowa może być zatem dobry zabezpieczeniem finansowym oraz dogodnym systemem pożyczania przez nas sum — zarówno tych małych jak i dużych.

Z karty kredytowej skorzystamy w kilku sytuacjach. Z pewnością jest to ta, kiedy chcemy płacić kartą w świecie realnym czy sieci za rachunki i zakupy przez cały miesiąc, a dopiero na koniec miesiąca uregulować zadłużenie, gdyż tak jest nam łatwiej utrzymać porządek w finansach. Karta kredytowa to też doskonały sposób na niskokosztowe pożyczanie pieniędzy na dłuższy czas np. kilka — kilkanaście miesięcy lub na darmowe pożyczki pieniędzy do 2 miesięcy. Karta kredytowa może być też doskonałą alternatywą do elastycznego pożyczania pieniędzy jeśli robimy to często i na krótkie terminy. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie obsługiwać kredyt, nie spłacając rat stałych w baku, a spalając dług w takich sumach, jakie będą dla nas dogodne.

Karty wirtualne do płatności internetowych

Trzecim typem karty płatniczej w naszym zestawieniu jest karta wirtualna. Jest to karta typu debetowego generowana jedynie w bankowości elektronicznej/mobilnej. Aby otrzymać taką kartę, należy wygenerować ją np. w aplikacji bankowej. Będzie ona dostępna dla nas w ciągu kilku minut. Karta wirtualna wydawana jest przez Visa czy MasterCard, ale bez fizycznej formy — jedynie w formie obrazka z danymi potrzebnymi do dokonania płatności w aplikacji. Katy wirtualne służą do płatności internetowych. Posiadają swój indywidualny rachunek, na który wpłacać będziemy środki. Gdy na karcie wirtualnej znajdą się już pieniądze, będziemy mogli zapłacić nimi w sieci, przepisując dane otrzymane na obrazku karty w aplikacji.

Karty wirtualne pomagają zwiększyć bezpieczeństwo płatności w internecie, gdzie nie musimy płacić naszymi podstawowymi kartami. Dzięki temu w razie kradzieży danych czy płacenia na stronach o wątpliwej reputacji podamy dane karty wirtualnej. W razie kradzieży karty będziemy mogli ją szybko wymienić na nową, nie tracąc wszystkich środków z konta podstawowego. Karty wirtualne są przeważnie darmowymi kartami płatniczymi. Ogólne istnieją dwa typy kart wirtualnych. Są to karty wielorazowe i jednorazowe. Karty wielorazowe — te popularniejsze umożliwiają wielokrotne doładowywanie i używanie ich do różnych płatności. Również mają kilkuletni termin ważności i możemy korzystać z nich do tego czasu. Karty jednorazowe są ważne jedynie do dokonania pierwszej transakcji, a po niej automatycznie zmieniają dane i generują się na nowo. Jest to najbezpieczniejszy system płatności kartami wirtualnych, który uniemożliwia praktycznie przejęcie danych i wyczyszczenie naszej karty wirtualnej przez przestępców. Płatności kartami wirtualnymi odbywają się tak samo jak tymi debetowymi czy kredytowymi. Podczas płatności należy wybrać opcje płatności kartą i wpisać dane z naszej karty wirtualnej.

Karty przedpłacone PrePaid

Podobnym typem karty do tej wirtualnej jest karta przedpłacona PrePaid. Jest ona obecna na rynku od bardzo dawna i możemy zakupić ją od ręki w niektórych placówkach bankowych. Karta taka działa na takiej samej zasadzie co wirtualna — doładowań, ale ma swoją fizyczną formę i służy do wszystkich typów płatności. Jest ona też podobna do karty debetowej, ale jest znacznie prostsza. Karta przedpłacona jest osobnym i niezależnym produktem bankowym. Posiada własny rachunek techniczny — numer konta, na który wpłaca się pieniądze, aby zasilić kartę. Możemy zrobić to osobiście w oddziale banku lub przelewem z poczty lub innego konta bankowego. Karta na doładowanie jest kartą przedpłaconą. Oznacza to, że korzystać możemy z niej jedynie jeśli wcześniej wpłacimy na nią środki i jedynie do wysokości tych środków. Przy jej pomocy nie możemy się zadłużać i schodzić na minus.

Karty przedpłacone PrePaid
Karty przedpłacone PrePaid

Karta przedpłacona od technicznej strony jest typową kartą płatniczą. Posiada moduł płatności zbliżeniowych, dzięki czemu możemy płacić nią bezstykowo. Posiada też chip lub/i pasek magnetyczny do płatności tradycyjnych na pin. Plusem tego typu karty jest możliwość zakupienia jej używania do częstych płatności w świecie realnym bez narażania naszej podstawowej karty debetowej na kradzież czy zczytanie danych. Na kartę PrePaid możemy wpłacać jedynie drobne sumy oraz płacić nią na bieżąco. W ten sposób możemy też przechowywać swoje kieszonkowe czy rozdzielać pieniądze w budżecie domowym. Karty wirtualne wydawane od ręki niezobowiązująco są dobrym sposobem na dbanie o kwestie finansowe domowników np. doładowując je internetowo — niezależnie od tego gdzie obecnie znajduje się dany członek rodziny. Karty przedpłacone możemy również używać jeśli często płacimy zarówno w sieci jak i w świecie realnym, nie używając karty debetowej i wirtualnej do tego celu. Pomoże to utrzymać nam porządek w finansach i nie będziemy musieli posiadać aż dwóch kart do dokonywania różnych typów płatności.