Kredyt pod zastaw działki - Doradca Kredytowy Warszawa - kredyty hipoteczne
Kredyt pod zastaw działki

Kredyt pod zastaw działki. Czy to możliwe?

Kredyt pod zastaw działki może pomóc w sfinansowaniu wielu przedsięwzięć, na które nie jesteśmy w stanie wyłożyć oszczędności. Pożyczka pod zastaw działki to nic innego, jak pożyczka hipoteczna, którą możemy przeznaczyć na dowolnie obrany przez nas cel. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie ryzyka płyną z pożyczki pod zastaw działki? Gdzie szukać najlepszych ofert i czy kredyt pod zastaw jest tańszy od innych kredytów gotówkowych?

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Zaczniemy od samego wyjaśnienia, czym jest pożyczka hipoteczna, ponieważ wiele osób wciąż utożsamia ten produkt finansowy z kredytem na zakup mieszkania czy domu. Niestety, ale to błędne rozumowanie, ponieważ pożyczka hipoteczna to nic innego, jak zwykły kredyt konsumpcyjny z zabezpieczeniem na nieruchomości, do której posiadamy już prawa. Aby można było mówić o pożyczce hipotecznej, trzeba mieć już prawa do pewnej nieruchomości. Najczęściej banki udzielają kredytów pod zastaw mieszkania lub domu, jednak – co zależy od atrakcyjności nieruchomości i polityki kredytowej banku – możliwe jest także otrzymanie kredytu pod zastaw innych nieruchomości.

Czy można wziąć kredyt pod zastaw działki?

Tak jak napisaliśmy powyżej, większość pożyczek pod zastaw nieruchomości udzielanych jest z zabezpieczeniem na mieszkaniu czy domu. Jeśli zastanawiasz się jednak, czy można wziąć kredyt pod zastaw działki, to mamy dobrą wiadomość. Wiele banków oferuje także pożyczki pod zastaw działki, lokalu handlowego, lokalu usługowego czy nawet magazynów i placów.

Trzeba jednak pamiętać, że instytucje finansowe udzielając kredytu pod zastaw, ustanowi hipotekę na danej nieruchomości, co wiąże się z koniecznością wpisu tego faktu w księdze wieczystej. To ona właśnie zwykle jest wyznacznikiem tego, czy można otrzymać pożyczkę hipoteczną.

Pożyczka pod zastaw działki – na co zwrócić uwagę?

Rozważając pożyczkę pod zastaw działki, trzeba pamiętać o kilku istotnych z perspektywy kredytobiorcy kwestiach. Pierwszą z nich jest to, że jeśli przestaniesz spłacać kredyt pod zastaw działki, banki w prosty sposób może przejąć posiadaną przez Ciebie nieruchomość. Nawet w sytuacji, gdy pojawi się kilku wierzycieli, to bank, jako wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo i to on zostanie zaspokojony, jako pierwszy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi,
bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Warszawie

Telefon: +48 533 88 78 78

Pożyczka pod zastaw działki
Pożyczka pod zastaw działki może być dobrym rozwiązaniem. Ekspert kredytowy Warszawa.

Kolejną kwestią jest to, że procedura związana z udzieleniem kredytu pod zastaw działki jest znacznie dłuższa, niż w przypadku kredytów gotówkowych bez zabezpieczeń. Trzeba przedłożyć bowiem bankowi wszelką posiadaną dokumentację działki oraz wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Wszystkie czynności związane z udzieleniem pożyczki pod zastaw działki mogą trwać nawet kilka tygodni.

Gdzie po kredyt pod zastaw działki?

Kredyt pod zastaw działki oferuje większość banków na terenie całej Polski. To, czy można wziąć pożyczkę pod zastaw działki w danej instytucji, zależy jednak wyłącznie od jej polityki kredytowej. Trzeba pamiętać także, że oferty banków różnią się od siebie, co może powodować, że kredyt pod zastaw działki w jednym banku, będzie znacznie droższy od tego, który można otrzymać w innej instytucji bankowej.

Warto skonsultować się wcześniej z doświadczonym i niezależnym ekspertem kredytowym, który porówna oferty pożyczek pod zastaw działki i przedłoży tę, która będzie najkorzystniejsza.

Pożyczka hipoteczna pod zastaw działki – zalety

Pożyczka hipoteczna pod zastaw działki posiada zarówno wiele zalet, jak i kilka wad. Biorąc pod uwagę plusy kredytu hipotecznego pod zastaw działki – nie mylić z kredytem celowym, jakim jest kredyt na zakup mieszkania – będą to m.in. wysoka kwota finansowania oraz znacznie dłuższy, niż przy typowych kredytach konsumpcyjnych, okres spłaty. Prócz tego, pożyczka pod zastaw działki może zostać przeznaczona na dowolny cel. Oznacza to, że bank nie będzie oczekiwał od nas przedstawienia żadnych oświadczeń, na co przeznaczone zostaną środki.

Kredyt pod zastaw działki – ile można otrzymać?

Myśląc o kredycie pod zastaw działki, wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy można od banku otrzymać. Standardowo jest to nawet do 70 procent wartości ziemi, która będzie zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej, jednak wiele zależy wyłącznie od banku i samej nieruchomości. Im atrakcyjniejsza, tym większej kwoty możemy się spodziewać. Niektóre banki są w stanie udzielić kredytu pod zastaw działki nawet na 80 procent jej wartości.

Nie bez znaczenia pozostaje także zdolność kredytowa i sam okres spłaty. One także mają wpływ na wysokość finansowania.

Pożyczka pod zastaw ziemi – wady

Pożyczka pod zastaw ziemi, np. działku budowlanej prócz zalet, które wymieniliśmy wcześniej, posiada także wady. Jedną z nich jest to, że bank dokonuje zabezpieczenia na nieruchomości, co wiąże się koniecznością wpisu hipoteki w księdze wieczystej działki. Dalej jesteśmy właścicielami ziemi, jednak nie możemy jej sprzedać, ani przepisać bez wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu.

Kolejną wadą pożyczki pod zastaw działki jest stosunkowo długi czas, który trzeba poświęcić na skompletowanie wszelkich dokumentów. Bank wymaga przejrzystej dokumentacji działki, pod którą chcemy otrzymać pożyczkę. Samodzielnie dokona także wyceny nieruchomości, a to także może chwilę potrwać.

Poszukując pożyczki pod zastaw działki najlepiej skonsultować się wcześniej z niezależnym ekspertem kredytowym, który pomoże przejść cały proces z tym związany i przedstawi najkorzystniejsze oferty banków z całej Polski. Czasem różnica w kosztach kredytu pod zastaw ziemi może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, co trzeba wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej.

Zdjęcia: elonimages, Leung Cho Pan via Canva.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi,
bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Warszawie

Telefon: +48 533 88 78 78