Bezpieczeństwo w czasach kredytów online – o czym pamiętać?
Bezpieczeństwo w czasach kredytów online – o czym warto pamiętać?

Bezpieczeństwo w czasach kredytów online – o czym warto pamiętać? Zdjęcie: Adobe Stock

Co możesz zrobić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z bankowości elektronicznej? Zapraszamy do lektury!

Bezpieczeństwo w czasach kredytów online – o czym warto pamiętać?
Bezpieczeństwo w czasach kredytów online – o czym warto pamiętać? Zdjęcie: Adobe Stock

Kredyt online na miarę XXI wieku

Nowoczesne technologie otaczają nas na każdym kroku, w dzisiejszych czasach życie bez ich wykorzystywania jest prawie niemożliwe. Nie jest też tajemnicą, że innowacyjne systemy otwierają przed nami świat zupełnie nowych możliwości, czego doskonałym przykładem jest bankowość elektroniczna. Jeszcze nie tak dawno temu, aby zaciągnąć kredyt lub skorzystać z innych usług bankowych, konieczna była wizyta w placówce. Obecnie natomiast niemal wszystko możesz załatwić za pośrednictwem sieci – służy do tego bankowość elektroniczna. Jeśli masz rachunek osobisty w banku, w którym ubiegasz się o kredyt online, możesz liczyć nawet na uproszczoną procedurę polegającą na tym, że zweryfikowanie Twojej tożsamości będzie łatwiejsze i nie będziesz musiał przesyłać zaświadczenia o dochodach – o ile wypłata wpływa na ów rachunek.

Jednak zaciągając kredyt online lub korzystając z innych funkcjonalności bankowości elektronicznej, musisz mieć świadomość czyhających zagrożeń oraz wiedzieć, w jaki sposób możesz się przed nimi zabezpieczyć. Czy wiesz, że Twoje dane osobowe mogą mieć dla wielu osób ogromną wartość? Posiadając informacje takie jak adres, numer kontaktowy, numer PESEL i numer dowodu osobistego, możliwe jest np. zawiązanie nielegalnej transakcji. Jednocześnie oszuści mogą też podszywać się pod przedstawicieli instytucji finansowych, dlatego w żadnym wypadku nie podawaj swoich danych osobom trzecim – szczególnie jeśli masz wątpliwości, czy to osoby faktycznie zatrudnione w Twoim banku.

Jak możesz dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Nieważne, czy chcesz zaciągnąć kredyt, czy też planujesz zupełnie inne operacje za pośrednictwem sieci. Zawsze należy pamiętać o kilku istotnych zasadach korzystania z bankowości elektronicznej:

  • nigdy nie podawaj danych autoryzacyjnych przez telefon lub w e-mailu do swojego konta bankowego. To najczęstszy sposób na wyłudzenie danych wrażliwych. Pamiętaj, żaden konsultant z żadnego banku nigdy nie poprosi Cię w mailu lub przez telefon o autoryzację za pomocą danych, których używasz do logowania w swoim banku,
  • zawsze sprawdzaj dokładnie maile ze swojego banku. Jeszcze nie tak dawno temu tego typu ataki były naprawdę łatwe do wychwycenia gołym okiem. Wiadomości te często zawierały literówki lub posiadały szatę graficzną słabej jakości. Obecnie natomiast wiadomości tego typu są niemal identyczne jak faktyczne wiadomości z banku. Ponownie zatem musisz uważać, czy w mailu nie ma prośby o odesłanie Twoich danych autoryzacyjnych lub zalogowanie się do konta poprzez podany link. Nigdy nie otwieraj załączników w podejrzanej wiadomości ani nie podawaj swoich danych autoryzacyjnych,
  • zawsze przed zalogowaniem się do swojej e-bankowości sprawdź certyfikat SSL, który znajduje się w lewym rogu adresu www banku. Powinieneś tam zauważyć oznaczenie w postaci zamkniętej kłódki, a po jej kliknięciu wyświetli się pełna nazwa Twojego banku. Na stronie z przekreśloną czerwoną kłódką jest wysokie ryzyko wykradnięcia danych, dlatego jak najszybciej ją opuść,
  • z bankowości elektronicznej korzystaj wyłącznie na urządzeniach, które są wyposażone w wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe. Programy tego typu wzmacniają Twoją ochronę oraz mogą zapobiegać wielu nielegalnym działaniom. Co ciekawe, na rynku antywirusowym dostępne są nawet specjalne systemy dedykowane ochronie bankowości elektronicznej.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.zaplo.pl/blog/kredyt-internet-zadbac-o-bezpieczenstwo
  2. https://bank.pl/co-wplywa-na-bezpieczenstwo-klientow-bankowosci-elektronicznej/?id=388728&catid=32532&cat2id=361
  3. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kredyt-przez-internet-czy-to-bezpieczne
  4. https://blog.home.pl/2020/08/czy-bankowosc-elektroniczna-jest-bezpieczna-poradnik/
  5. https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyty-gotowkowe-przez-internet—dla-kogo,29,0,2430237