Pożyczka gotówkowa — co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?
Pożyczka gotówkowa — co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Pożyczka gotówkowa — co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Pożyczka gotówkowa — co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?
Pożyczka gotówkowa — co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Potrzebujesz dodatkowych środków na bieżące wydatki, nieprzewidziane koszty lub realizację długo odkładanych marzeń i planów? Jeśli bliscy nie są w stanie udzielić Ci finansowego wsparcia, rozważ wzięcie niedrogiej pożyczki gotówkowej. Czym jest w praktyce i co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Wzięcie pożyczki gotówkowej to jeden z najskuteczniejszych, najszybszych i najbezpieczniejszych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków na dowolny cel. Dzięki zastrzykowi gotówki z powodzeniem sfinansujesz nieprzewidziane wydatki, bieżące koszty i starannie obmyślone plany. Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa — czym jest w praktyce?

Pożyczka gotówkowa jest popularnym produktem finansowym oferowanym przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Przybiera formę wskazanej w umowie pożyczki kwoty, którą pożyczkodawca (instytucja finansowa) przesyła na konto pożyczkobiorcy jednorazowym przelewem. Obowiązkiem pożyczającego jest z kolei zwrot pożyczonych pieniędzy wraz z dodatkowymi kosztami w miesięcznych ratach, w terminach wskazanych w harmonogramie spłat. W zależności od konkretnego pożyczkodawcy maksymalne kwoty pożyczek gotówkowych wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Maksymalny okres spłaty to z reguły kilka lat.

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki gotówkowej?

Pożyczka gotówkowa jest pożyczką na dowolny cel. Pochodzące z niej pieniądze możesz przeznaczyć więc na nieprzewidziane wydatki, organizację świąt Bożego Narodzenia, remont mieszkania czy zakup wymarzonego sprzętu grającego. Jeśli po otrzymaniu pieniędzy cel przeznaczenia środków ulegnie zmianie — nie musisz informować o tym instytucji finansowej. Z powodzeniem możesz spożytkować pieniądze zgodnie z nowym planem.

Każdy pożyczkodawca stawia wnioskującym nieco inne wymagania. Jako ogólny standard można przyjąć jednak, że dodatkowe środki może otrzymać osoba, która:

  • ukończyła 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • dysponuje numerem PESEL i dowodem osobistym;
  • posiada wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty zobowiązania. Podstawą do wyliczenia zdolności kredytowej są dane zawarte we wniosku o pożyczce, informacje z dodatkowych dokumentów (może to być np. wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich miesięcy lub zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów wydane przez pracodawcę) oraz z ogólnodostępnych rejestrów (np. bazy BIK).


Umowa pożyczki gotówkowej — co warto wiedzieć przed jej zawarciem?

Chcesz wziąć pożyczkę gotówkową? Oto 3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zawarciem umowy.

1. Zdecyduj, jaką miesięczną ratę uniesie Twój budżet

Zanim zdecydujesz, na jak długo chcesz rozłożyć spłatę pożyczki, przeanalizuj domowy budżet i zdecyduj, ile pieniędzy w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę raty. Taka analiza pozwoli Ci uniknąć stresu i znacząco zminimalizować ryzyko opóźnień.

2. Porównaj koszty

Kolejnym krokiem powinno być porównanie kosztów pożyczek gotówkowych w poszczególnych instytucjach finansowych. Ich wyznacznikiem nie powinno być jednak oprocentowanie, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki. RRSO zawiera w sobie wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy (oprócz oprocentowania może to być np. prowizja czy ewentualne ubezpieczenie). Jest więc najlepszym wyznacznikiem całkowitego kosztu finansowania.

3. Sprawdź, ile poczekasz na decyzję i wypłatę środków

Potrzebujesz pieniędzy na już, a nawet na przysłowiowe wczoraj? Przed złożeniem wniosku sprawdź, ile poczekasz na decyzję i wypłatę pieniędzy. Jeśli zależy Ci na czasie, sprawdź także, czy pożyczkodawca oferuje pożyczki gotówkowe online — możliwe do otrzymania przez internet, bez wychodzenia z domu.

Pożyczka gotówkowa pomoże Ci zrealizować plany i cele — nawet pomimo braku oszczędności. Aby uniknąć stresu i długofalowych konsekwencji impulsywnie podjętych decyzji, pamiętaj, aby pożyczać pieniądze w sposób odpowiedzialny i przemyślany.

Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie biurokredytowe.warszawa.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalu biurokredytowe.warszawa.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).