Jakie są rodzaje kredytów dla firm? - Doradca Kredytowy Warszawa - kredyty hipoteczne
rodzaje kredytów dla firm

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Mnogość ofert banków powoduje, że nie tylko konsumenci przestali odróżniać rodzaje kredytów dostępnych na rynku w Polce. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorców, którzy poszukują finansowania inwestycji lub kredytu, który pozwoli im na poprawę płynności finansowej. W dzisiejszym wpisie omówimy rodzaje kredytów dla firm oraz sprawdzimy, czym się od siebie różnią i na co można je przeznaczyć. Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu na blogu ekspertów kredytowych z Warszawy.

Rodzaje kredytów dla firm

Zgodnie z tym, o czym już wspomnieliśmy na wstępie, banki posiadają całą gamę produktów adresowanych zarówno do konsumentów (ludności / osób fizycznych), jak i przedsiębiorców. Mnogość tych ofert może być przytłaczająca, jednak warto zauważyć, że dobry doradca finansowy lub doświadczony ekspert kredytowy są w stanie wskazać takie rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby każdej firmy. Bez względu na to, czym zajmuje się przedsiębiorstwo i w jakiej branży działa, w polskiej bankowości rozróżnić możemy kilka podstawowych kredytów dla firm. Należą do nich między innymi:

  • kredyty obrotowe
  • kredyty inwestycyjne
  • kredyty hipoteczne dla firm
  • kredyty samochodowe dla firm
  • kredyty konsolidacyjne dla firm
  • kredyty pomostowe
  • kredyty technologiczne

Każdy z nich może zostać przeznaczony na inny cel. Wyjątkiem jest kredyt obrotowy, który w większości przypadków udzielany jest na zaspokojenie bieżących potrzeb danego przedsiębiorstwa, o czym poniżej.

Kredyt obrotowy

Kredyty obrotowe to jedyne rodzaje kredytów dla firm, które nie muszą zostać przeznaczone na jeden określony w umowie cel, chociaż to także zależy od ich formy. Rozróżnić bowiem można dwa rodzaje kredytów obrotowych, a są nimi:

  • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, który przeznaczony może być na każdą potrzebę firmy, bez konieczności informowania o tym banku;
  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym, który zwykle przyznawany jest na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy, na co zostaną wydane środki z niego pochodzące.

Kredyty obrotowe są dość łatwo dostępne, a banki decyzję kredytową podejmują nierzadko tylko na podstawie obrotów na rachunku firmowym.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne to zdecydowanie najszerzej znane rodzaje kredytów firmowych. Cechuje je dość duża dostępność, jednak nie są tak łatwe w pozyskaniu, jak kredyty obrotowe. Aby bank udzielił kredytu inwestycyjnego, zwykle niezbędne jest przygotowanie profesjonalnie przygotowanego biznesplanu przedsięwzięcia, wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową, przedłożenie dokumentacji finansowej firmy. Ostateczna decyzja zawsze podejmowana jest przez analityka, który szacuje możliwości powodzenia przedsięwzięcia. W większości przypadków kredyt inwestycyjny nie ma żadnych ograniczeń kwotowych, a duże korporacje mogą liczyć nawet na otrzymanie kredytu łączonego, a więc takiego, który udzieli kilka banków jednocześnie.

Kredyt inwestycyjny jest tylko jednym z kilku rodzajów kredytów dla firm. Ekspert kredytowy Warszawa.

Kredyt hipoteczny dla firmy

Większości z nas kredyt hipoteczny kojarzy się tylko z ludnością. Nic dziwnego, znakomita większość kredytów hipotecznych udzielana jest właśnie konsumentom, którzy chcą w ten sposób dokonać zakupu mieszkania czy domu. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby kredyt hipoteczny otrzymała firma. Kredyty hipoteczne dla firm mogą być przeznaczone na różne rodzaje nieruchomości komercyjnych, do których zaliczyć można m.in. lokale handlowe, lokale usługowe, lokale gastronomiczne, biura i biurowce, centra handlowe, centra logistyczne i wiele innych. To, czy bank będzie skłonny udzielić kredytu hipotecznego, zależy od zdolności kredytowej, a także samej polityki kredytowej banku.

Szukasz taniego kredytu hipotecznego? Porównaj oferty wielu banków z całej Polski i wybierz tę, która nie będzie obarczona wysoką prowizją. W znalezieniu najtańszego kredytu mieszkaniowego pomoże niezależny ekspert kredytowy.

Kredyty samochodowe dla firm

Kredyt samochodowy – podobnie, jak kredyt hipoteczny – nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób fizycznych. Rozbudowa floty firmowych pojazdów kosztuje i banki doskonale o tym wiedzą. Co prawda coraz większym zainteresowaniem cieszą się leasingi, jednak wiele firm wciąż korzysta właśnie z klasycznych kredytów samochodowych, które pozwolą sfinansować takie pojazdy jak: samochody osobowe i dostawcze, samochody ciężarowe, motocykle i skutery, autobusy i autokary, inne pojazdy, które posiadają dowód rejestracyjny. Decyzja kredytowa zależna jest naturalnie od polityki kredytowej banku i zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Kredyty konsolidacyjne dla firm

Powyżej poruszyliśmy temat zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, co warto od razu rozwinąć w aspekcie kredytów konsolidacyjnych. Te – o czym niewiele osób wie – nie są adresowane wyłącznie do osób fizycznych. Kredyt konsolidacyjny dla firmy nie jest niczym nowym, a skorzystać z niego mogą wszyscy przedsiębiorcy, którzy posiadają kilka zobowiązań w różnych bankach. Kredyty konsolidacyjne dla firm nie różnią się zupełnie niczym od tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku konsumentów. Dzięki konsolidacji zobowiązań i jednoczesnej prolongacie (wydłużeniu okresu spłaty), firma może zyskać dodatkową zdolność kredytową.

W kolejnym wpisie dość dokładnie przyjrzymy się kredytowi pomostowemu i kredytowi technologicznemu, ponieważ zasługują na znacznie więcej uwagi. Nadmienić wypada, że są to dość specyficzne produkty bankowe i adresowane są wyłącznie do firm, które mają zagwarantowane finansowanie w formie dotacji lub dofinansowania.

Zdjęcia: charliepix via Canva.