Kredyt bez wkładu własnego Warszawa - Doradca Kredytowy Warszawa - kredyty hipoteczne
Kredyt bez wkładu własnego Warszawa

Kredyt bez wkładu własnego Warszawa. Dla kogo? Jakie warunki?

Kredyt bez wkładu własnego Warszawa. W których bankach można składać wnioski o preferencyjny kredyt hipoteczny? Czy mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu jest już dostępne w Warszawie? Co należy wiedzieć o gwarancjach Banku Gospodarstwa Krajowego, zanim zdecydujemy się na mieszkanie lub budowę domu? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie ekspertów kredytowych z Warszawy.

Polski Ład i mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden ze sztandarowych elementów Polskiego Ładu – programu społeczno-gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości, który w swych założeniach ma zreformować system podatkowy w Polsce. Do najważniejszych zmian zaliczyć możemy m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych rocznie, brak opodatkowania przychodów osiąganych przez emerytów, o ile zrezygnują z pobierania świadczenia, czy możliwość budowy domu do 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia (na zgłoszenie). Polski Ład wprowadził także kilka ulg podatkowych, a skorzystać na zmianach mają – jak przekonują politycy partii rządzącej – miliony Polaków. Polski Ład uderzył jednak w grupę osób lepiej zarabiających i wielu przedsiębiorców, co wywołało ogólne poruszenie.

Wracając zaś do samego mieszkania bez wkładu własnego, które określać raczej powinniśmy kredytem bez wkładu własnego, tudzież kredytem hipotecznym z gwarancją Skarbu Państwa, to polegać ma o na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli osobom, spełniającym określone kryteria, gwarancji wkładu własnego do 20 procent wartości mieszkania. Co to oznacza? Nic więcej, niż to, że kredytobiorcy planujący zakup nieruchomości, nie będą musieli dokonywać wymaganej przez KNF wpłaty własnej – za jej spłatę poręczy Bank Gospodarstwa Krajowego. Wiąże się to jednak z koniecznością spłaty w ratach pełnej wartości finansowanej nieruchomości plus oczywiście należnych bankowi odsetek i kosztów dodatkowych. 

Mieszkanie bez wkładu własnego w Warszawie praktycznie niemożliwe

Gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego udzielane będą na okres minimum 15 lat. Maksymalna kwota gwarancji nie może przekroczyć zaś 100 tys. zł. Oznacza to, że górna cena mieszkania w Warszawie, które chcielibyśmy sfinansować kredytem bez wkładu własnego, wynosi zaledwie pół miliona złotych. Teoretycznie moglibyśmy kupić w ten sposób mieszkanie o powierzchni czterdziestu dwóch metrów kwadratowych, jednak ilość wolnych mieszkań o tym rozmiarze ograniczona jest dużym popytem.

Mieszkanie bez wkładu własnego Warszawa
Mieszkanie bez wkładu własnego Warszawa. Kiedy, dla kogo, jakie warunki?

Prócz tego, na znaczne zmniejszenie liczby dostępnych mieszkań w Warszawie w ramach Polskiego Ładu wpływ ma także ograniczenie przez rządzących maksymalnej ceny jednego metra nieruchomości, która będzie podlegała pod kredytowanie.

Kredyt bez wkładu własnego Warszawa – dla kogo i jakie warunki?

Jeśli uda nam się znaleźć w Warszawie mieszkanie, które wstępnie kwalifikuje się do kredytu bez wkładu własnego, musimy pamiętać, że rządzący określili także warunki, jakim podlegają same osoby, które mogą otrzymać gwarancje BGK. Mieszkania bez wkładu własnego adresowane są wyłącznie do małżeństw z minimum jednym dzieckiem lub osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko. Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy będziemy mogli wnioskować o kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej na mieszkanie w Warszawie (ale także każdym innym mieście Polski), jest wiek. Mieszkania bez wkładu własnego kierowane są wyłącznie do osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Niezwykle ważnym czynnikiem jest także brak posiadania praw do innego mieszkania lub domu oraz sama zdolność kredytowa. Ta, jeśli zdecydujemy się na kredyt bez wkładu własnego, będzie znacznie bardziej ograniczona, niż w przypadku wniesienia np. 20 procent wartości mieszkania.

Na co można przeznaczyć kredyt bez wkładu własnego w Warszawie i na Mazowszu?

Co do zasady rejonizacja nie ma zastosowania przy kredytach bez wkładu własnego, więc jeśli spełniamy wymienione powyżej warunki, możemy wnioskować o preferencyjny kredyt hipoteczny w dowolnym mieście w Polsce. Ważne jest jednak to, na jaki rodzaj nieruchomości można przeznaczyć kredyt z gwarancją BGK. Zgodnie z ustawą są to wyłącznie mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego (np. od dewelopera) oraz ewentualna budowa domu. Kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej nie jest zatem dostępny dla osób planujących zakup już gotowego domu.

Jeśli poszukujemy kredytu na zakup domu, musimy liczyć się z koniecznością dokonania wpłaty własnej. Jej wysokość to aktualnie minimum 20 procent wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Warszawa – kiedy banki ruszą z ofertami?

Większość zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu weszła w życie już pierwszego stycznia 2022 roku. Niestety inaczej wygląda to w przypadku gwarancji BGK. Ustawa przewiduje bowiem 6-miesięczny okres przejściowy, w którego trakcie BGK ma dopełnić wszelkich formalności, a także przygotować umowy, które zawrze z bankami komercyjnymi. Oznacza to, że pierwsze oferty kredytów bez wpłaty własnej powinny pojawić się na przełomie maja i czerwca tego roku.

To, które banki wezmą udział w programie “mieszkanie bez wkładu własnego” zależy jednak wyłącznie od nich i do dziś nie wiadomo, które z nich będą przyjmowały wnioski o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Możemy spodziewać się jednak, że będą to największe instytucje finansowe w kraju, a w przypadku Warszawy, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem placówki, w której złożymy stosowny wniosek

Jeśli zależy nam na kredycie hipotecznym bez wkładu własnego, warto skontaktować się wcześniej z niezależnym ekspertem kredytowym, który współpracując z wieloma bankami w kraju, może mieć dostęp do pewnych ofert kredytowych nieco wcześniej.

Zdjęcia: ewg3D via Canva