Kredyt odnawialny - co to jest? Jak go uzyskać? Doradca Kredytowy
Kredyt odnawialny - czy warto skorzystać?

Kredyt odnawialny - czy warto skorzystać?

Pewnie każdy miał już gdzieś okazję spotkać się z tym terminem podczas przeglądania produktów oferowanych przez bank, bądź podejmowania decyzji o wyborze kredytu. Kredyt odnawialny jest dostępny w ofercie kredytowej niemal każdego banku. Czym jest zatem kredyt odnawialny? Jest to produkt finansowy nieodłącznie powiązany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jednak warto dodać, że nie jest tym samym co debet, w przypadku którego środki na rachunku mogą być na minus. Kredyt odnawialny zaś, to doskonałe zabezpieczenie w przypadku nagłej potrzeby zastrzyku finansowego. Jednym słowem, są to środki pieniężne, które od razu pojawią się nam na koncie (w wysokości wcześniej przyznanego limitu), gdy tylko saldo na naszym rachunku wyniesie zero. Limit kredytu odnawialnego może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak wysokość kwoty maksymalnego ewentualnego zobowiązania określa bank na podstawie sytuacji finansowej klienta. Zwykle jest to kilku krotność miesięcznych wpływów.

Kredyt odnawialny - czy warto skorzystać?
Kredyt odnawialny – czy warto skorzystać?

Jak to wygląda w przykładzie? Załóżmy, że na rachunku bankowym klienta są środki pieniężne w wysokości 2000 zł oraz limit kredytu odnawialnego sięgał 5000 zł. Kupuje on sprzęt AGD za 2500 zł za pomocą karty debetowej. W tym momencie uruchamia się kredyt odnawialny i może zapłacić za sprzęt, a dodatkowo ma jeszcze możliwość wykorzystać 4500 zł na kolejne zakupy.

Kredyt odnawialny – wady i zalety.

Oczywiście, jak w przypadku każdego produktu bankowego, również kredyt odnawialny ma swoje wady i zalety. Zapewne więc znajdzie się wiele zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania. Warto jednak zastanowić się nad tego typu ofertą, ze względu na największą zaletę kredytu odnawialnego, jaką jest możliwość swobodnego i wielokrotnego wykorzystania środków za pomocą banku. Nie ma tutaj potrzeby za każdym razem przechodzenia przez całą procedurę oceny zdolności kredytowej oraz podpisywania odrębnych umów kredytowych, gdy potrzebujemy pieniędzy.

                Dodatkową zaletą kredytu odnawialnego jest to, że wymagania co do zdolności kredytowej klienta są o wiele mniej skomplikowane, aniżeli podczas ubiegania się o inny kredyt, np. kredyt gotówkowy. Również bardzo często okazuje się, że proponowany przez bank kredyt odnawialny ma o wiele bardziej korzystną ofertę od innych produktów finansowych, jakimi są np. karta kredytowa, czy też kredyt gotówkowy.

                Bardzo istotną rolę odgrywają zapewne także koszty związane z tego typu usługą. Klient mając podpisaną odpowiednią umowę kredytu odnawialnego zobowiązany jest jedynie do odsetek za okres, w którym rzeczywiście korzystał ze środków pieniężnych banku, czyli od momentu, gdy kredyt odnawialny został uruchomiony do czasu całkowitej spłaty danego zobowiązania. Bank nie pobiera żadnych opłat za gotowość do ich udostępnienia.

                Wydawałoby się, że z kredytem odnawialnym wiążą się same plusy? Na to pytanie już każdy powinien sobie odpowiedzieć indywidualnie. Chociaż, niezaprzeczalnie korzystanie z takiego rozwiązania jest szybkie i komfortowe, pozwala na pozyskanie dodatkowych pieniędzy w sytuacji nieprzewidzianych wydatków, to trzeba pamiętać, że to jednak kredyt, a co za tym idzie, wiąże się również ze spłatą zadłużenia oraz odsetek. Kredyt odnawialny jest polecanym produktem przez doradców finansowych, jednak decydując się na taką usługę, trzeba z niej korzystać „z głową”. Potrzeba nieco samokontroli, aby nie wpaść w pułapkę niekontrolowanej konsumpcji, gdy z miesiąca na miesiąc jest dostępna większa pula pieniędzy niż nasze wynagrodzenie.

Jak otrzymać kredyt odnawialny?

                Kredyt odnawialny jest stosunkowo nieskomplikowanym produktem finansowym. W przypadku chęci skorzystania z niego musimy być posiadaczami rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku oraz podpisać stosowną umowę kredytową. W niektórych bankach mogą wymagać także przedłożenia zaświadczenia o dochodach. Po podpisaniu umowy kredytowej będzie mogła zaistnieć możliwość otwarcia tzw. linii kredytowej pozwalającej na ewentualne udostępnienie środków pieniężnych przez bank. Kredyt odnawialny jest przyznawany najczęściej na okres 12 miesięcy i jeśli w tym czasie nie wystąpią problemy z nieterminową spłatą oraz przekraczaniem górnego limitu dostępnych środków kredytowanych – jest przedłużany na kolejny rok.

                Oczywiście, trzeba być świadomym i gotowym na dodatkowe opłaty, jakie trzeba ponieść. Kosztem kredytu odnawialnego nie są jedynie zwyczajowe odsetki, ale również opłata związana z rozpatrzeniem wniosku kredytowego i prowizja pobrana przy założeniu omawianego limitu. Może pojawić się też opłata za podwyższenie limitu środków oraz inne. Dlatego też, podczas podejmowania decyzji co do otwarcia kredytu odnawialnego należy mieć na uwadze wszystkie za i przeciw.

                Obecnie, przez wzgląd na tak duży wybór produktów finansowych coraz częściej w ofercie banków pojawiają się różnego rodzaju promocje, które mają na celu zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z ich usług. Trzeba jednak mieć chęci i poświęcić trochę wolnego czasu, aby zaznajomić się ze wszystkimi możliwymi rozwiązaniami, jakie oferuje rynek bankowy. Niekiedy jest to niemożliwe, przez wzgląd na liczne zobowiązania w życiu prywatnym i zawodowym. Dlatego też, warto skorzystać z usług profesjonalnych doradców finansowych, którzy w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie z pewnością pomogą nam wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Warszawie

Telefon: +48 533 88 78 78