Poduszka Finansowa, poznaj wszystkie najważniejsze informacje

Poduszka Finansowa, poznaj wszystkie najważniejsze informacje o poduszce finansowej i odkładaniu pieniędzy na czarną godzinę!

Poduszka Finansowa, poznaj wszystkie najważniejsze informacje o poduszce finansowej i odkładaniu pieniędzy na czarną godzinę!

Poduszka Finansowa, poznaj wszystkie najważniejsze informacje o poduszce finansowej i odkładaniu pieniędzy na czarną godzinę!

Poduszka finansowa to jedno z rzadziej używanych pojęć przy zarządzaniu finansami osobistymi lub domowymi. Dzieje się tak, gdyż rzadko kiedy w naszym budżecie pozostaje wolna suma, którą możemy odkładać na czarną godzinę, a nawet ponad połowa Polaków nie posiada oszczędności w ogóle. Poduszka finansowa jest jednak czymś bardziej złożonym niż tylko odkładaniem dodatkowych środków w niezorganizowany sposób do przysłowiowej skarpety. W tym tekście przedstawiamy zatem wszystkie najważniejsze informacje o poduszce finansowej oraz o tym czym jest, dlaczego warto ją tworzyć i jak robić to skutecznie.

Czym jest poduszka finansowa

Poduszka finansowa to innymi słowy, suma przeznaczona na czarną godzinę lub po prostu oszczędności np. na wkład własny do kredytu hipotecznego. Poduszka finansowa jest jednak dużo bardziej usystematyzowanym sposobem odkładania oszczędności i tworzenia rezerwy finansowej, gdyż tworzy się świadomie, w konkretnym celu w razie nieprzewidzianych negatywnych sytuacji.

Ogólnie przez ekonomistów poduszka finansowa powinna wynosić taką sumę, aby przynajmniej przez pół roku być w stanie utrzymywać się z niej bez uzyskiwania żadnych dochodów – tylko z własnych oszczędności. Dla każdej osoby suma poduszki finansowej będzie nieco inna, gdyż potrzebuje innych środków na przeżycie pół roku bez zarabiania pieniędzy.

Czym jest poduszka finansowa
Czym jest poduszka finansowa

Poduszkę finansową wykorzystuje się jedynie w sytuacjach kryzysowych oraz nieprzewidzianych takich jak utrata pracy, problemy zdrowotne, nowe możliwości na różnych polach gdzie wymagana jest szybka płatność czy w sytuacjach kiedy nie możemy liczyć na pomoc innych osób. Poduszki finansowej z pewnością nie powinniśmy wykorzystywać do bieżącego życia i finansowania spraw, które możemy sfinansować w inny sposób lub bez których możemy się obyć.

Dlaczego warto tworzyć poduszkę finansową

Poduszka finansowa to niezwykle korzystne elementy finansów każdego dorosłego człowieka i każda osoba powinna posiadać taką sumę pieniędzy przeznaczoną na czarną godzinę.

Przede wszystkim poduszka finansowa pozwala nam uniknąć wielu negatywnych następstw kryzysowych sytuacji. Mogą to być następstwa związane z nagłą chorobą lub koniecznością opłacenia ponadprogramowych wydatków. Jeśli znajdziemy się w takich sytuacjach gdy nie posiadamy pieniędzy np. na prywatne leczenie lub na uregulowanie długu, następstwa tych sytuacji mogą dawać nam o sobie znać przez wiele kolejnych lat. Poduszka finansowa ma zatem służyć nam pomocą w sytuacjach kiedy nagle musimy wydać dużą sumę pieniędzy.

Drugim powodem, dla którego, warto posiadać poduszkę finansową jest niezależność. We wszystkich mniejszych i większych sytuacjach kryzysowych możemy reagować samodzielnie bez proszenia się kogokolwiek o pomoc. Bardzo często nasze stosunki z rodziną lub przyjaciółmi, mogą nie być wzorowe. Posiadając jednak pewną pulę oszczędności, nie musimy prosić się kogokolwiek o pomoc, a wszystkie kwestie możemy załatwić samodzielnie i niezależnie.

Poduszka finansowa to również komfort psychiczny. Wiedząc iż posiadamy zabezpieczenie finansowe, z którego możemy skorzystać w każdej chwili niezależnie od innych osób, możemy cieszyć się dużo większym komfortem psychicznym aniżeli w sytuacji gdy wiemy, iż takich środków nie posiadamy i gdy każda negatywna sytuacja będzie dla nas niezwykle problematyczna. Wbrew pozorom komfort psychiczny jest niezwykle ważny w życiu, a odłożona suma pieniędzy na czarną godzinę zdecydowanie pomaga go uzyskać.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Warszawie

Telefon: +48 533 88 78 78

Dlaczego warto tworzyć poduszkę finansową
Dlaczego warto tworzyć poduszkę finansową?

Poduszkę finansową możemy również stworzyć bardzo prosto. Możemy robić to niezależnie od tego, jakie dochody uzyskujemy oraz w jakiej sytuacji życiowej czy finansowej się znajdujemy. Nie wymaga ona przeznaczenia konkretnych sum pieniędzy miesięcznie, a także może być stworzona w mniejszej lub większej w sumie aniżeli jest nam potrzebne na przeżycie sześciu miesięcy bez uzyskiwania dochodów. Niezależnie od tego w jakiej kwocie posiadamy poduszkę finansową, będzie ona chroniła nas skutecznie przed wieloma zagrożeniami i nieprzewidzianymi sytuacjami.

Jak tworzyć rezerwę finansową

Jeśli znamy już zalety posiadania poduszki finansowej oraz wiemy dokładnie czym ona jest, zdecydowanie warto też powiedzieć, jak ją stworzyć. Wbrew pozorom nie jest to prosta kwestia i warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim pierwszymi jest regularne odkładanie środków. Tylko i wyłącznie dzięki odkładaniu pieniędzy nasza poduszka finansowa będzie mogła róść i osiągnąć zamierzony cel. Warto zatem robić to systematycznie i pamiętać o niej każdego dnia. Jeśli pozostaje w naszym budżecie pewna suma pieniędzy, warto od razu wpłacać ją na konto bankowe aniżeli pozostawiać „w portfelu”, z którego może szybko zniknąć. Dobrym pomysłem jest również ustawienie zaokrąglania płatności kartą płatniczą, a także przeznaczenie konkretnej sumy na budowanie poduszki finansowej w budżecie miesięcznym przed wydatkami na hobby, wycieczki czy inne mniej ważne kwestie.

Warto również określić sumę naszej poduszki finansowej, do której dążymy. Konkretne określenie sumy sprawi, że cel będzie bardziej realny a my będziemy mieć większą kontrolę nad jego budowaniem. Kolejnym elementem budowania poduszki finansowej jest dywersyfikacja oszczędności. Jest rozdzielenie oszczędności na kilka części i przechowywanie ich w różny niezależny sposób, aby w razie problematycznych i nieprzewidzianych sytuacji np. upadku banku lub kradzieży w domu nie stracić wszystkich swoich oszczędności. Przede wszystkim pieniądze powinniśmy przechowywać w gotówce w domu, a także na koncie bankowym. Dzięki temu będziemy mogli zareagować na nieprzewidziane wydatki od razu opłacając je zarówno gotówką jak i przelewem elektronicznym. Deponując gotówką na koncie bankowym powinniśmy również zadbać o to, aby była ona przechowywana w dwóch różnych bankach. Awaria lub upadek banku może spowodować tymczasowe zamrożenie naszych oszczędności, czego zdecydowanie byśmy nie chcieli. Przy większych sumach oszczędności powinniśmy również pomyśleć o dywersyfikacji form w jakich przechowujemy nasze pieniądze. Mogą to być tradycyjne waluty, ale także metale szlachetne czy wartościowe rzeczy takie jak biżuteria czy antyki. Będą one dobrym zabezpieczeniem przed inflacją oraz wahaniami się kursów walut.