Jak się przygotować do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to możliwe?

W życiu człowieka przeprowadza się co najmniej kilka ważnych rozmów. Część związanych jest z życiem zawodowym, część z prywatnym. Rozmowa na temat kredytu hipotecznego łączy te dwie sfery. Od niej zależy nasze życie osobiste, ale również łączy się z naszym życiem zawodowym. Jak więc przygotować się do jednej z najważniejszych życiowych rozmów?

Udając się do banku lub doradcy kredytowego po uzyskanie kredytu hipotecznego, trzeba mieć świadomość, że bank sprawdza nas pod każdym względem. Sprawdzana jest nasza wypłacalność, wiarygodność jak i nasze poprzednie podejście do kredytów i spłacania wcześniejszych zobowiązań. Powinniśmy starannie się do tej rozmowy przygotować ponieważ ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu na mieszkanie zależy właśnie od banku i o tej właśnie rozmowy.

Jak się przygotować do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Jak się przygotować do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Wybór mieszkania

Przed rozmową powinno się zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości – w zależności od możliwości i upodobań wybrać wstępnie mieszkanie, ewentualnie określić rodzaj mieszkanie jakie chcielibyśmy skredytować. Pamiętajmy jednak, że myśląc o kredycie musimy jasno określić cel, na jaki przeznaczymy uzyskane pieniądze. Kredyt hipoteczny przyznawany jest na konkretne mieszkanie, więc powinniśmy wiedzieć które mieszkanie interesuje nas najbardziej. Powinniśmy również mierzyć siły na zamiary i poszukiwać takiego mieszkania, które jest w naszych finansowych możliwości.

Oszacujmy najpierw nasza zdolność kredytową, dzięki temu będziemy wiedzieli jakiego mieszkania szukać i na jakie nas stać, dodatkowo warto wstępnie określić wysokość raty jaką będziemy w stanie miesięcznie spłacać.

Warto przygotować wstępnie potrzebne dokumenty

Przed przystąpieniem do ubiegania się o kredyt hipoteczny należy przygotować niezbędne dokumenty, którym przedstawienie warunkuje rozpoczęcie procesu kredytowego. Jednym z pierwszych dokumentów jest wniosek kredytowy. Do niego dołączamy wiele dokumentów dodatkowych, ich ilość i rodzaj zależy od banku, ale na pewno w każdym banku trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach oraz podstawowe dokumenty dotyczące nieruchomości.

Dokumenty które musimy w czasie procesu udzielania zobowiązania dzielą się na te identyfikujące kredytobiorcę i te związane z identyfikacją nieruchomości. Najważniejsze dokumenty identyfikujące kredytobiorcę to:

 • dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości ze zdjęciem,
 • w przypadku intercyzy – umowa w formie aktu notarialnego, która stwierdza rozdzielność majątkową,
 • w przypadku separacji czy rozwodu – prawomocne orzeczenie sądu,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokość uzyskiwanego przez kredytobiorcę dochodu,
 • w przypadku umów o dzieło i/lub zlecenie, bank najczęściej wymaga przedstawienia kopii umów z ostatnich 12 miesięcy wraz z rachunkami oraz deklaracji PIT.

 • Prościej z Niezależnym Doradcą Kredytowym

  Jeżeli nie zdecydowaliśmy się jeszcze na konkretny bank i nie znamy oferty kredytów hipotecznych dokładnie lub nie mamy czasu na poznawanie wszystkich ofert banków dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z doradcą kredytowym, który zna procedury i pomoże przejść przez cały proces kredytowy i od początku do końca będzie pośredniczył w całym procesie i kontakcie z bankiem. Dodatkowo pomoże w przygotowaniu i spisaniu wszystkich potrzebnych dokumentów oraz przeprowadzi wstępne analizy związane ze zdolnością kredytową. Bardzo często sam doradca ma większe możliwości negocjacji z bankiem.

  Przed podjęciem pierwszej, jednej z najważniejszych rozmów życiowych warto przeprowadzić ją z doradcą kredytowym, a nie bezpośrednio z bankiem. Ważne jest również to, że doradca kredytowy nie pobiera od nas z tytułu prowadzenia naszej sprawy żadnych opłat.

  Decyzja o kredycie to trudna decyzja, rozmowa kredytowa tez nie należy do najłatwiejszych. Aby cieszyć się nowym mieszkaniem należy się do niej dobrze przygotować, dobrze jest również skorzystać z pomocy doradców kredytowych, którzy pomogą nam w zakupie nowego mieszkania.

  Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Warszawie

  Telefon: +48 533 88 78 78