Kredyty Warszawa - Doradca Kredytowy - Czym jest BIK?

BIK – czyli Biuro Informacji Kredytowej nazwać możemy zbiorową pamięcią banków. Znajdują się w nim wszelkie informacje na temat zaciąganych przez klientów kredytów oraz szczegółowe historie ich spłaty. Jeśli ktoś z nas stara się o kredyt albo pożyczkę, bank z pewnością będzie sprawdzał, w jaki sposób wywiązywaliśmy się z dotychczasowych finansowych uzależnień. Historia kredytów dużo mówi bankom na temat podejścia klienta do finansowych zobowiązań. Jeśli klienci mieli wcześniej kłopoty ze spłatami pożyczek oraz kredytów hipotecznych w terminie, muszą być przygotowani na to, że bank będzie traktował ich bardziej rygorystycznie. Instytucje przyznające kredyty oraz pożyczki z góry przygotowane są na to, że problemy będą się powtarzały i dla bezpieczeństwa będą sobie życzyć dodatkowego systemu zabezpieczeń. Często wiąże się to z podniesieniem oprocentowania, albo zwyczajnie – z odrzuceniem wniosku. Baza BIK nie jest dostępna dla wszystkich instytucji, ale ten, komu zależy na wglądzie we własną historię kredytową – może zamówić specjalnie przygotowywany raport. Okazuje się to ważne zwłaszcza w momentach, gdy chcemy starać się o pożyczki i kredyty i nie mamy przy tym pewności, że posiadamy pozytywną opinię kredytową.

Czym jest BIK?

Raporty z BIK na temat historii kredytowej zamawia się drogą Internetu, na stronie BIK, albo za pomocą systemu bankowości internetowej w niektórych typach banków. Można wybrać kilka wersji dokumentu. Najbardziej szczegółowa wersja przedstawia tzw. ocenę punktową pod względem tego, czy potencjalny kredytobiorca jest wiarygodny.

BIK ma za zadanie przechowywać kilka rodzajów informacji o naszych kredytach. Są tam umieszczone informacje na temat spłacanych obecnie zobowiązań finansowych. Mówimy zatem o otwartych rachunkach kredytowych. Jeśli chodzi o kredytu – funkcjonują w bazie odnotowania na temat pierwotnych wysokości, aktualizowane w odstępach nie rzadszych, niż miesiąc sumy długu pozostającego do uregulowania. Zamieszczona jest także terminowość spłat dla kolejnych rat.

Biuro także zajmuje się gromadzeniem informacji o tym, jak wiele kredytów już spłaciliśmy. Nasza zgoda na przetwarzanie danych osobowych uprawnia BIK także do tego, jeśli tym bardziej miewaliśmy problemy z terminowym spłacaniem rat przez okres minimum dwóch miesięcy. BIK zajmuje się także weryfikowaniem zapytań o kredytobiorców. Te zapytania składają banki. Mogą dzięki temu szybko się dowiedzieć, czy składane były wnioski o kredyty w innych instytucjach. Danych umieszczonych w BIK nie można w żaden sposób zlikwidować. Dopuszczalne jest jedynie wyprostowywanie błędów, do których doszło nie z naszej winy.