Kredyty Warszawa - Doradca Finansowy - Mieszkanie dla Młodych - jakie warunki

Program “Mieszkanie dla Młodych” został specjalnie skonstruowany dla małżeństw oraz osób samotnych, które nie przekroczyły wieku 35 lat. Jeśli chodzi o mieszkania dla małżeństw, pod uwagę bierze się zawsze młodszego małżonka. Wiek liczy się do końca roku kalendarzowego, w którym młodszy z małżonków osiąga 35 lat. Podstawowy warunek polega na tym, żeby do momentu podpisania umowy własnościowej domu albo mieszkania zainteresowani programem nie występowali w roli właścicieli lub współwłaścicieli innych nieruchomości. Wymagana jest także gwarancja, by mieszkanie otrzymane w programie było tylko i wyłącznie dla zaspokojenia potrzeb bytowych par ubiegających się o wzięcie udziału w przedsięwzięciu. Pary narzeczeńskie niesformalizowane mogą nabyć mieszkanie oddzielnie. Jedno mieszkanie może wybrać jedna osoba z pary. Jeśli osoba chcąca zakupić mieszkanie, mimo wkładu własnego nie będzie miała należytej zdolności kredytowej, wtedy do głosu dojść może pomoc innych przedstawicieli rodziny lub bliskich, zwanych beneficjentami. Do beneficjentów zaliczyć możemy rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, ojczyma, macochę lub także teściów.

Mieszkanie dla młodych - łatwiejsze wejście w dorosłe życie

Kredytowanie wspólne dla małżeństw umożliwia nowelizacja ustawowa, dzięki której mieszkania będą zyskiwać obu prawowitych właścicieli na takim samym poziomie. Ustawa MDM nie wskazuje jasnego przedziału zarobków, dzięki któremu można uzyskać odgórne wsparcie.Wielkość zarobków ma tu niewiele do rzeczy, bo program jest nastawiony właściwie na każdego. Oddzielny temat to oczywiście zdolność kredytowa. Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu MDM wymagają jej na pierwszym miejscu. Często Klienci zadają pytanie, czy o dotację w ramach programu MDM postarać się mogą pary po rozwodzie w przypadku, gdy wcześniej miały wspólne lokum, a po rozstaniu któreś z małżonków oddało mieszkanie drugiej stronie. Niestety, nie jest to możliwe. Nie można być do dnia nabycia mieszkania właścicielem jakiegokolwiek innego mieszkania lub domu. Z programu MDM wyklucza się także osoby, które były w posiadaniu choćby części ułamkowej własności nieruchomości mieszkalnych.

Posiadanie gospodarstaw nie wyklucza z możliwości udziału w programie

Posiadanie działki budowlanej nie stoi na przeszkodzie ku temu, by wziąć udział w programie MDM. W sytuacji posiadania gospodarstwa także można się starać o przyłączenie do programu. Mimo że zabudowy siedliskowe są traktowane jako obiekty gospodarcze – to istnieje możliwość wzięcia udziału w programie. Domy mieszkalne o danych powierzchniach użytkowych już dyskwalifikują wszelkich kandydatów. Ci, którym w udziale wcześniej przypadł spadek w postaci mieszkania lub połowy dużej nieruchomości także muszą pożegnać się z możliwością dołączenia do przedsięwzięcia. Więcej informacji z dziedziny finansów znajdą Państwo na blogu.