Zdolność kredytowa w Warszawie - sprawdź ją za darmo!
Zdolność kredytowa Warszawa

Zdolność kredytowa Warszawa

Zdolność kredytowa jest to w rzeczywistości nic innego jak tylko zdolność osoby lub firmy ubiegającej się o kredyt, czyli kredytobiorcy do tego, czy będzie on w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę. Oczywiście w takim przypadku zawsze brane są pod uwagę zarówno kapitał podstawowy, jak i odsetki od kredytu. Zdolność kredytowa ocenia także, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać kredyt w ustalonych terminach płatności. Polskie banki z najlepszym oprocentowaniem niska rata – tam znajdziesz najlepszy kredyt.

Zdolność kredytowa Warszawa
Zdolność kredytowa Warszawa

Według prawa bankowego, które obowiązuje w Polsce, kredytobiorca koniecznie musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową, aby móc w ogóle otrzymać jakikolwiek kredyt (właśnie dlatego też wiele osób, które takowej zdolności w banku nie posiadają, udają się do firm pozabankowych zajmujących się udzielaniem pożyczek, gdyż tam jest to łatwiejsze do załatwienia).

W sytuacjach wyjątkowych posiadanie zdolności kredytowej nie jest dla banków konieczne (jednak ma to miejsce tylko i wyłącznie w przypadku niektórych jednostek organizacyjnych lub też osób prawnych), jednakże w takim przypadku warunkiem koniecznym do otrzymania kredytu bez zdolności jest odpowiednie udokumentowanie dotyczące programu uzdrowienia swojej sytuacji finansowej, bądź też w przypadku jeśli taka jednostka zgodzi się na ustalenie jakiegoś konkretnego zabezpieczenia na wypadek, gdyby jednak kredytu nie była w stanie spłacić.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie sprawdzimy Twoją zdolność kredytową w Warszawie!

Telefon: +48 533 88 78 78

Jeżeli chodzi o konkretną ocenę zdolności kredytowej, to praktycznie w każdym banku wygląda to nieco inaczej, wszystkie kierują się swoimi zasadami. Oczywiście metoda sprawdzania zdolności kredytowej przez bank jest inna w przypadku osób fizycznych a inna w przypadku firm czy instytucji, jednakże jest to dość logiczne, ponieważ z reguły osoby fizyczne ubiegając się o kredyt gotówkowy wnioskują o kwoty niższe aniżeli firmy (choć to oczywiście kwestia indywidualnego zapotrzebowania). W celu określenia dokładnej zdolności kredytowej (niezależnie czy potencjalnym kredytobiorcą jest osoba fizyczna czy też firma) w banku przeprowadzana jest tak zwana analiza kredytowa, której zadaniem jest oczywiście określenie zdolności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu, a jednocześnie analiza taka służy do oceny tak zwanego ryzyka kredytowego, które jest związane z udzieleniem pożyczki konkretnemu podmiotowi.

Jednak jak już zostało wspomniane wcześniej, co jeżeli dany podmiot zdolności kredytowej nie posiada? W takim przypadku o otrzymaniu kredytu w banku można zapomnieć, w związku z czym trzeba sobie poradzić inaczej (jeżeli pieniądze rzeczywiście są potrzebne). W takich sytuacjach naprawdę doskonałe mogą okazać się różnego rodzaju firmy pozabankowe zajmujące się udzielaniem pożyczek (mogą być to zarówno popularne Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, jak i wiele prywatnych firm pożyczkowych). Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że w przypadku tego rodzaju instytucji najczęściej oferty kredytowe są mniej korzystne aniżeli w przypadku ofert bankowych, jednakże z reguły nie są to bardzo duże różnice. Oczywiście rzeczą podstawową jest fakt, żeby dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy umowy kredytowej (ale to zarówno w przypadku ofert bankowych jaki niebankowych), ponieważ znane są niejednokrotne sytuacje, gdzie pozabankowy kredytobiorca okazuje się być nie do końca uczciwy stosując niezrozumiałe zapisy, czy też część informacji przedstawiać niewielkim drukiem. Rzecz jasna nie jest regułą to, że każda firma stosuje tego typu „haczyki” i dla wielu generalizowanie byłoby niezwykle krzywdzące, jednakże zawsze lepiej jest dokładnie przyjrzeć się umowie kredytowej.