Kredyt obrotowy – Co to jest? Jak uzyskać? Zadzwoń!
Kredyt obrotowy – Co to takiego?

Kredyt obrotowy – Co to takiego?

Trudno jest prowadzić działalność gospodarczą bez zaciągania zobowiązań. Najczęściej przedsiębiorca potrzebuje zaplecza maszynowego, ludzi, towarów, lokalu i wielu innych aktywów, by skutecznie sprzedawać swoje usługi. Aby zdobyć na to wszystko środki, wiele firm decyduje się na wzięcie kredytu w banku lub instytucji pozabankowej. Obecnie na rynku możemy spotkać się z kilkoma rodzajami finansowania działalności gospodarczej. Mogą to być kredyty inwestycyjne na realizację nowych zobowiązań w firmie tak, aby przedsiębiorca mógł zwiększyć lub utrzymać majątek firmy na dotychczasowym poziomie. Wyróżniamy także kredyty hipoteczne, gdzie zabezpieczenie spłaty obciąża nieruchomość należącą do przedsiębiorcy oraz kredyty gotówkowe. Często wybieranym rozwiązaniem jest także kredyt obrotowy. Może okazać się, że jest to idealny sposób finansowania właśnie Twojej działalności!

Kredyt obrotowy – Co to jest i jak go uzyskać?

Zaciągnięcie kredytu obrotowego ma służyć uzyskaniu funduszy na opłacenie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem naszej firmy. Jego zasadniczą zaletą jest to, że przedsiębiorca może go przeznaczyć na dowolny cel, jaki aktualnie mu przyświeca i nie potrzebuje w tym celu zgody wyrażonej przez bank. Najczęściej tego rodzaju zobowiązanie zaciągane jest na zakup dodatkowych aktywów firmie, wypłatę wynagrodzeń pracowników lub spłaty wierzytelności. Procedura zaciągania kredytu obrotowego wygląda podobnie, jak w przypadku innego rodzaju produktów bankowych. Doradca finansowy udzieli w tym zakresie fachowej pomocy, sprawdzi warunki najkorzystniejszego kredytu, zweryfikuje zdolność kredytową kredytobiorcy. Pamiętajmy, że wystarczy, aby kredyt obrotowy miał związek z funkcjonowaniem naszej firmy, jego dokładne przeznaczenie nie jest istotne. Po złożeniu wymaganych dokumentów w banku, przedsiębiorca otrzyma warunki wzięcia kredytu, które może przyjąć lub odrzucić. Miejmy świadomość, że przedstawione warunki można negocjować.

Kredyt obrotowy – Co to takiego?
Kredyt obrotowy – co to takiego? Jak go uzyskać?

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytu obrotowego  – na rachunku bieżącym oraz kredytowym. Pierwszy rodzaj to kredyt odnawialny, który polega na tym, że bank przyznaje nam limit do jakiego możemy zaciągnąć zobowiązanie, zaś to my decydujemy o tym kiedy i ile pieniędzy chcemy aktualnie pobrać. W ten sposób na rachunku powstaje debet, który jest pomniejszany o każdą spłatę. W rzeczywistości o wysokości zaciąganego zobowiązanie decydujemy my sami. Skorzystanie z rachunku kredytowego wymaga od nas podania celu, na jaki zaciągamy zobowiązanie, np. zakup surowców. Kwota wypłacana jest jednorazowo w określonej z góry wysokości, a zobowiązanie spłacane jest jednorazowo lub w ratach.

Wady i zalety kredytu obrotowego

Zasadniczą zaletą kredytu obrotowego jest swoboda wydatkowania otrzymanych środków tak długo, jak są one związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Są to produkty kredytowane długoterminowo. Standardem jest dwanaście miesięcy, ale można spotkać nawet kredyty udzielane na trzydzieści sześć miesięcy. Zawsze mamy możliwość negocjowania z bankiem wysokości pobieranej marży oraz tych kosztów produktu, które są od banku zależne (jak na przykład koszt rozpatrzenia wniosku). Kredyt obrotowy możemy brać wielokrotnie na tę samą działalność. Elastyczne warunki kredytu pozwalają otrzymać finansowanie jednorazowo lub w kilku transzach. Należy pamiętać, że kredyty odnawialne i nieodnawialne mogą różnić się względem siebie jeśli chodzi o podstawowe warunki finansowania.

Nie jest to jednak produkt całkowicie pozbawiony wad. Banki bardzo często wymagają posiadania zabezpieczeni w akceptowanej przez kredytodawcę formie. Z uwagi na jego doraźny charakter, jest to dosyć droga forma finansowania. Oprocentowanie wynosi nawet kilkanaście procent w skali roku. Z otrzymanej kwoty nie możemy także spłacać wierzytelności, które stały się już wymagalne

Jakie koszty składają się na spłatę kredytu obrotowego?

O tym, ile tak naprawdę zapłacimy za spłatę zaciągniętego kredytu decyduje kilka czynników. Przede wszystkim jest to oprocentowanie (wynoszące od kilku do kilkunastu procent), opłata przygotowawcza (wynosząca na ogół kilka procent), marża banku, zabezpieczenie kredytu (w wysokości określonej przez bank), prowizja za rozpatrzenie wniosku (może stanowić odrębny koszt lub być wliczona w opłatę przygotowawczą) oraz stopa procentowa WIBOR (ustalana każdego dnia o 11:00).O sumę powyższych kwot podwyższane jest zobowiązanie, które musimy spłacić.

Szukasz kredytu obrotowego? Skontaktuj się z nami!

Firma Doradca Finansowy Warszawa od wielu lat specjalizuje się w świadczeniu fachowego doradztwa w zakresie doboru właściwych produktów bankowych i pozabankowych. Pomagamy ocenić zdolność kredytową firmy, wyszukujemy najbardziej opłacalną ofertę, a jeśli trzeba – negocjujemy z bankiem jej warunki. Pomagamy Kredytobiorcy zebrać niezbędne dokumenty. Na życzenie dokonujemy niezależnego porównania ofert produktów prezentowanych przez banki. Działamy na terenie całej Polski. Doradca Kredytowy Warszawa to idealne miejsce, w którym otrzymasz poradę i pomoc w doborze form finansowania swojej działalności.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Warszawie

Telefon: +48 533 88 78 78