Jak kupić złoto? Zapraszamy do lektury!

Mimo że złoto w obecnych czasach nie jest darzone zbyt wielkim sentymentem rynkowym, to inwestycja w ten szlachetny kruszec wciąż ma się dobrze. Decydując się na zakup złota trzeba jednak pamiętać o tym, by nie przepłacić i nie dać sobie wcisnąć taniej podróbki. Złoto jako uniwersalny pieniądz akceptuje się pod każą szerokością geograficzną. Ta funkcja przypisana jest mu już od 5000 lat. To waluta nieobjęta kontrolami rządów oraz centralnych oddziałów bankowych. Nie może unicestwić jej żadna z reform, ani tez inflacja. Złoto to bezpieczny sposób na materializowanie majątku, bowiem wciąż zachowuje siłę nabywczą o dużej mocy. Złoto daje swoim właścicielom poczucie bezpieczeństwa, że w razie kryzysu finansowego, rewolucji wojen oraz katastrof nuklearnych będzie można przechować zgromadzone oszczędności bez ryzyka.

Aby kupić złoto w praktyce, należy dokonać wizyty u pośrednika – detalisty. Inaczej nazywa się go dealerem złota. Zakupienie złotej sztabki, albo monety jest także możliwe na aukcjach internetowych, ale to dość ryzykowny pomysł. Internet nie da nam gwarancji i nie sprawdzimy wiarygodności osoby sprzedającej nam złoto. To samo tyczy się autentyczności oferowanego produktu. Oszustwa i przekręty w tej dziedzinie są obecnie nagminne, dlatego nie warto podejmować pochopnych decyzji.

Jak kupić złoto?

Złoto nabywane u dealera kosztować będzie więcej, niż pokazują ceny umieszczone na Comeksie. Sytuacja analogiczna do tej, gdy za cukier w sklepie płaci się więcej, podczas gdy na giełdach rolnych notowania wskazują co innego. Do istniejącej ceny hurtowej złota dealer dolicza swoją marżę. Powiększona jest ona o koszty bicia. Im mniejsza okazuje się sztabka, albo moneta, tym większa będzie wartość marży dealerskiej. Zatem zakup bulionu o wadze nie przekraczającej jednej uncji nie będzie zbyt dobrą inwestycją. Zakupy detaliczne do 20 uncji lepiej spieniężyć w monetach bulionowych, a nie w sztabkach. Monety mają tę przewagę nad sztabkami, że znacznie łatwiej będzie sprawdzić czy są autentyczne. Kupować należy tylko złoto lokacyjne. Monety kolekcjonerskie niech zostaną przeznaczone wyłącznie dla osób zajmujących się numizmatyką.

Przy temacie handlu złotem trzeba zwrócić dużą uwagę na zaufanie. Rynek zalany jest podróbkami sztabek pokrytych wolfranem pozłacanym. Odróżnić te okazy od autentyków potrafią jedynie profesjonaliści. Złoto inwestycyjne warto nabywać wyłącznie u dealerów z uznaną i chwaloną renomą. Jeżeli prowadzą oni działalność na tyle szeroko zakrojoną i publicznie popularną, ryzyko oszustwa z pewnością nie wystąpi. Złoto powinno być kupowane tylko i wyłącznie w oparciu o natychmiastową dostawę.