Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Lokata bankowa oraz konto oszczędnościowe zaliczamy do takiego szeregu produktów, które w założeniu mają nam dawać bezpieczne środki finansowe oraz niepodważalny zysk. Te dwa zjawiska ekonomiczne działają stosunkowo odmiennie, ale nie przeszkadza im to korzystnie się uzupełniać. Jeśli właśnie odliczasz pojedyncze dni do rozpoczęcia wakacji i masz już przygotowane finanse na podróż, a nie chcesz ich przechowywać w domu – możesz wpłacić je do banku. Dzięki temu liczyć możesz na dodatkowy zysk. I tu zaczyna się problem? Co jest bardziej wygodne? Lokata czy też klasyczne konto oszczędnościowe? Dzięki zainwestowaniu w lokatę zysk okazuje się mimo wszystko większy. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, że zdecydujesz się wypłacić pieniądze z lokaty przed ustalonym wcześniej terminem – bank może ominąć zwrot odsetek. Może być też kłopot, gdy zdecydujesz się za środki lokaty dokonać jakiejś transakcji, np. W ramach zakupów. Wtedy także nakazuje się zapomnieć o odsetkach. Pieniądze z kolei wpłacone na konto oszczędnościowe wypłacać można w każdej chwili bez ryzyka utraty zysku. Zarobek w praktyce okazuje się jednak mniejszy, niż na lokacie. To najważniejsze różnice między tymi dwoma zjawiskami.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

W każdym banku polskim staniesz przed propozycją założenia lokaty terminowej. Lokuje się na niej finanse na określony czas. Lokować pieniądze można na pojedyncze dni, tygodnie, miesiące, rok czy też kilka lat. Za wpłaty oszczędnościowe bank płaci określoną wartość odsetek. Ten rodzaj zysku jest bardzo chwalony i bezpieczny. Wahania rynku kapitałowego nie są w stanie niczemu zagrozić. Reguła przechowywania pieniędzy w tym przypadku jest bardzo prosta. Im dłużej oddamy pieniądze do depozytu, tym większe będzie ich przyszłe oprocentowanie. Przez okres trwania umowy wartość oprocentowania może być stała lub też zmienna. Jeśli mamy do czynienia ze zmiennym oprocentowaniem – wtedy bank może podwyższyć lub pomniejszyć stawkę zależną od stanu aktualnego rynku. Jeśli chcemy wybrać pieniądze przed wcześniej ustalanym terminem – bank zwróci kapitał, ale niekoniecznie już odsetki. Wielokrotnie zdarzają się pewne odstępstwa w tym temacie. Czasem odsetki są wypłacane choćby w połowie osiągniętej wartości.

Konto oszczędnościowe ma nieco inne działanie, niż lokata. Znajdziemy w tym produkcie cechy znanego depozytu oraz rachunku oszczędnościowego z możliwością rozliczenia. Z prostego punktu widzenia, zawsze odsetki są wyższe, niż te z rachunku. Kapitałem finansowym na koncie można operować w sposób znacznie bardziej elastyczny.